Na tuto mimořádnou anglickou akci byl vyslán redaktor časopisu Motor Journal, Jiří Mátl, kterého jsem osobně pověřil navázat osobní kontakt s panem Piëchem. Tento záměr se nám vydařil a pan Piëch se následně velmi příjemně rozpovídal jak o sobě, tak i o svém dědovi.

Pan Piëch je velkým fandou technických konstrukcí svého dědečka Ferdinanda. Přiznal se, že v jeho sbírce je více takto vzácných historických automobilů zaměřených na toto téma. Ačkoli sám pan Piëch žije již delší dobu v Anglii, svá historická vozidla má uložena na rodiném panství u svého syna v Salsburgu. Odtud také vyjíždí na různé akce historických vozidel v Rakousku nebo Německu. Jeho účast na akci London - Brighton v Anglii byla mimořádným počinem.

Renovace automobilu Lohner - Porsche s benzino-elektrickým pohonem byla skončena jen nedávno a tak jízda Lohner - Porsche byla vlastně po mnoha letech jeho první delší jízdou. Proto ani nepřekvapilo, že jej cestou zlobilo několik drobných poruch včetně přehřívání motoru. I přes tyto nesnáze se ale pan Piëch s vozem Lohner - Porsche dostal až do cíle této jedinečné jízdy. Že byl automobil Lohner - Porsche ve své době schopen i velmi dalekých jízd, dokazuje dochovaná fotografie v archivu automobilky Porsche, která byla pořízena v roce 1903 přímo před rodným domem Ferdinanda porsche ve Vratislavicích nad Nisou. Ferdinand Porsche tehdy do Vratislavic přijel z Vídně přes Paříž aby se zde v místním kostele oženil.por020

Pan Ernst Piëch měl velikou radost z kontaktu s českými fandy historie Ferdinanda porsche. Přiznal, že v rodišti svého dědy prozatím ještě nikdy nebyl ale velice rád by se tam ještě podíval. Při vzpomínání na svého dědu přiznal, že v jejich rodině koluje taková historka, že se mladý Ferdinand Porsche málem neoženil. Když totiž domlouval v jedné brněnské restauraci zásnubní hostinu se svou vídeňskou milou, hovořil při tom česky. Otec nevěsty, když slyšel jak jeho budoucí zeť hovoří nejen německy ale také česky, ihned přochopil, že tento mladík se ve světě nestratí.

Že Ferdinand Porsche hovořil německy i česky je přímo logické, neboť Vratislavice nad Nisou u Liberce, kde Porsche vyrůsta byly v národnostním složení přibližně 50% češi a 50% němci. Přicházel tedy s češtinou téměř denně a jako každé dítě  hrající si s dětmi jiné národnosti se velmi rychle naučí i jazyk svých kamarádů.

Ferdinand Porsche tedy skutečně hovořil nejen německy ale i česky.