Zlonin 2Za ty roky, co burza ve Zloníně existuje, se vryla tak pod kůži každému majiteli a fondovi historických vozidel, že již ani nepotřebuje reklamu a připomínání. Sjíždí se sem veteránisté z celé České republiky, ale i Slovenska, Polska, Německa, Holandská a Ukrajiny. Burzou ten den žije opravdu celá vesnice. Co ten den? Prodejní místa si prodejci po celé vesnici vytyčují ve Zloníně již několik dní předem a ja kto tak vypadá, tak mistní raději odjíždějí k příbuzným do okolí, aby se tomu neuvěřitelnému mumraji před svými okny vyhnuli. Vždyť v největším návalu všech kupujících se obcí nedá projet ani na kole. Nevyhne se tomu ani místní Obecní úřad.

Zlonin 3Počet nakupujících i prodávajících je stále rok od roku větší a větší. Jenom mne trochu mrzí, že pomalu ale jistě začínají nenápadně převažovat prodejci různých nemotoristických krámů, které našli někde na starých půdách a nyní nevědi, jakou rozumnou cenu by si za ty své krámy řekli. Už jsem zde dokonce objevil i krámek s něuvěřitelnými šunty čínských hraček, levného nářadí, které se vám rozpadne v ruce při prvním požití, nebo pouťových kýčovitých balónků.

Zlonin 4Co se týká veteránů, tak převažují prodejci původních i nově vyrobených dílů především na české motocykly Jawa a ČZ. Nejdou se i odvážlivci, kteří nabízejí opravdu úplné šroty, které možná jiní již vyhodili a oni si nyní myslí, že na nich zbohatnou. Cena jsou opravdu někdy silně nadhodnocené, ale když je poptávka, tak proč by se nabídka nepřizpůsobila hlavně cenou.

Zlonin 5Ze všeho nejvíc je ale burza ve Zloníně určitou kulturní akcí, kdy se scházejí přátelé z různých koutů republiky, aby společně prodiskutovali společné problémy, vzájemně s pozvali na akce, které budou během roku pořádat a potichu pomluvili ty, kteří jim v tomto obotu lezou na nervy. Hloučky takto debatujících kamarádů bylo vidět po celé vesnici, u mnoha prodejních stánků i v jediné místní restauraci, která za pokaždé při burze funguje nepřetžitě 24 hodin již od pátečního odpoledne až do sobotního večera.

Zlonin 6Při takové jedné debatě s přáteli jsme došli ve Zloníně k závěru, že i kdyby snad někdo tuto burzu v příštích letech zakázal a nebo oficiálně zrušil, tak se sem každou první sobotu v únoru budou veteránisté sjíždět stále dál.

Samozřejmě, že ve Zloníně nechyběl ani stánek Automuzea pod stany pivovaru Konrad s tradiční motoristickou literaturou.

Pokud jste náhodou Zlonínskou burzu nestihli, tak nezoufejte. Další velké veteránské burzy budete během roku moci navštívit na mnoha dalších místech naší republiky.

Nejznámější jsou:

* Burzy Chotusice u Čáslavy (6x za rok)

* Motortechna Brno (2x ročně)