burian-a-pneu-webÚspěšný filmový komik od roku 1923 účinkoval ve 4 němých a 36 zvukových filmech, které byly převážně komedie. Díky nim se stal velice známou a populární osobností a tak si jej některé významné firmy zvolili i do reklamy. Velmi známá je Burianova reklama na pneumatiky Baťa, která byla používána nejen v různých motoristických časopisech a novinách třicátých let, ale dokonce byla také zfilmována pro použití u filmových týdenníků promítanÝch v kinech před hlavním filmem. Tuto reklamu si můžete nyní prohlédnout ZDE.

burian z-2Další firma, které Vlasta Burian propůjčil své jmého v reklamě, byla brněnská automobilka Z. Ačkoli byl Burian na mnoha fotografiích spojován právě s těmito brněnskými automobily, údajně žádný automobil Z nikdy nevlastnil. Po dlouhém pátrání v Burianově historii k tomuto závěru došel náš nejznámější odborník na automobily brněnské Zbojovky, Petr Cincibuch. Pravděpodobně pouze občas používal tyto vozy především k reklamním účalům zapůjčené samotnou automobilkou nebo pražským zástupcem značky Z. Možná, že to byla odměna za to, že k vozům Z směřoval i své přátele a kamarády. Jedním z nich byl i Jaroslav Marvan, který si právě na dooručení Buriana koupil nový automobil Z 4 cabriolet.

HadimrškaPřímé reklamní spojení Buriana se dá ale také dohledat s kopřivnickou automobilkou Tatra. Podle jeho velice úspěšného filmu "To neznáte Hadimršku" získala Tatra 57 lidovou přezdívku "Hadimrška", kterou ale získala cíleně podle tovární reklamy.

Z Roadster burian-modelAUTOMUZEUM.CZ pořádá v sobotu 14. července 2012, na připomínku Vlasty Buriana, Sportovní jízdu Vlasty Buriana, která se pojede na trase Praha - Liberec. Akce je vypsána pro historické automobily a motocykly strší 50 let, tedy vyrobené do roku 1962 a je tedy u nich předpoklad, že s nimi Burian mohl sám jet, nebo je alespoň osobně zažil v silničním provozu. Akce bude pořádána ve spolupráci se Společností přátel Vlasty Buriana, kde je i mnoho kulturních umělců, jako herci, režisáři a pod., z nichž někteří již nyní projevili zájem se této akce zúčastnit jako spolujezdci případných účastníků. Jako hlavní cena bude krásný model vozu Z roadster "Burian".

Více o celé akci najdete v brzké době na stránkách www.automuzeum.cz