podomacku-vyrobena-auta-05Ti starší z vás si ještě pamatují dobu komunismu. V obchodech nebylo skoro nic, a na to málo, co se dalo koupit, se stály neuvěřitelně fronty nebo se rovnou sepisovaly pořadníky. V někdejším Sovětském svazu to platilo stoprocentně. A koupit si třeba auto? To byl nedosažitelný sen. I když se vám nějak povedlo našetřit obří sumu peněz, auta prostě nebyla skladem. A tak jste se musel zapsat do pořadníku a čekat třeba osm let, než vám strana a vláda milostivě umožnily si nějakou strašnou šunku koupit.

podomacku-vyrobena-auta-09Asi není překvapením, že za takové situace si řada lidí rozhodla vyrobit svépomocí svoje vlastní auto. V ideálním případě si ho seskládali z dostupných náhradních dílů jiných aut. To, že na sebe díly nepasovaly, nikdo neřešil. A pokud nebyly po ruce autodíly, vyráběli šikovní kutilové svá vozidla z čehokoliv, co jim přišlo pod ruku. Ruský sběratel a pořadatel vetzeránskýc hvýstav v Moskvě, Ilja Sorokin dal dohromady neuvěřitelnou kolekci doma postavených kutilských automobilů, na fotky z jejich výstavy se právě můžete podívat.

podomacku-vyrobena-auta-03podomacku-vyrobena-auta-07podomacku-vyrobena-auta-06podomacku-vyrobena-auta-10

podomacku-vyrobena-auta-04podomacku-vyrobena-auta-11podomacku-vyrobena-auta-12podomacku-vyrobena-auta-08

Převzato ze servru: www.prochlapa.cz

Také v bývalém Československu byla možnost od padesátých let až do poloviny let sedmdesátých si postavit a přihlásit k provozu vlastní automobil.  I u nám proto vznikalo v tomto období na desítky podomácku postavenýc hautomobilů. Většina takových vozů s již sice nedochovala ale pokud máte doma na toto téma nějaké fotografie, počlete nám je a mi je rádi uveřejníme. Mail: info@automuzeum.cz