Tajnyvylet2011_02Do 10 hodin dopoledních se pivovarskénádvoří  před Automuzeem zaplnilo různými historickými automobily od předválečných Tatrovek a Aerovek, přes  poválečné vozy Škoda, Tatra, MG, Opel, Fiat, Ford, Citroen, Panther, Porsche, VW atd.. Pochvalu své statečnosti zaslouží posádky především otevřených automobilů, kde i přes mezi podzimní inverzí prokukující sluníčko byla už přecijenom pořádná zima, která jistě zalejzala řidičům pořádně za nechty. Často však ale ani mladší vozy neoplývaly nijak výkonným topením, takže dík za účast patří všem, kdo na start Tajného výletu přijeli.

Tajnyvylet2011_03Tajnyvylet2011_04Tajnyvylet2011_05Tajnyvylet2011_06Tajnyvylet2011_07

Tajnyvylet2011_08Tak jako již v minulých letech, nikdo z účastníků mimo hlavního pořadatele nevěděl, kam se vlastně pojede. Proto také název Tajný výlet, kdy cíl celé jízdy je pro účastníky vždy příjemným překvapením. Po nezbytné registraci se po desáté hodině jednotlivá vozidla řadila na start, aby zde spolujezdci ve vozech obdrželi jednoduchý šipkový itinerář a  mohli Tajnyvylet2011_09odstartovat nikoli však k nějaké náročné rallye na čas, ale k pohodovému turistickému výletu.  Ten všechny posádky dovedl do podzimem zlátnoucích Jizerských hor které svým podajícím listím a místními mlhami rezolutně naznačovaly, že letošní motoristická sezóna historických vozidel skutečně končí. Trasa výletu byla dlouhá asi 80 kilomertrů a cestou posádky plnili několik úkolů v Průjezdních samokontrolách. Zastávka byla na vyhlídce Petřín nad Jabloncem nad Nisou a také u pramene řeky Nisa. Trvní etapa končila na parkovišti firmy Detoa Albrechtice, kde účastníci měli možnost navštívit muzeum výroby dřevěných hraček.

Tajnyvylet2011_10Po prohlídce firmy Detoa již čekal jen kratší asi třicetikilometrový přejezd Jizerek okolo vodní nádrže Souš a přes Smědavu do obce Bílý Potok. Zde v bývalém areálu textilní továrny již několik let sídlí a funguje firma Šercl Tuning, která však neupravuje automobily podle libosti a šílených nápadů mladých motoristů, jak by se možná z názvu zdálo, ale věnoje se špičkovým renovacím motorů pro převážně zahraniční historické sportovní a závodní automobily. V poslední době jsou ale jejich hlavní pracovní náplní především motory pro historickou vojenskou techniku.

Tajnyvylet2011_21Tajnyvylet2011_12Tajnyvylet2011_13Tajnyvylet2011_17Tajnyvylet2011_18

Tajnyvylet2011_20První posádky proto přejížděli most přes říčku Smědá na vjezdu do samotného areálu továrny s určitou nedůvěrou, zda jsou skutečně na tom správném místě v cíli. Projetím branou okolo Tajnyvylet2011_16původní vrátnice, kde chyběl snad už jen tradiční vrátný v šedomodrém stejnokroji a rudou páskou na rukávě a pistolí u pasu,  se totiž všichni vrátili zpět v čase do období před nějakými padesíti lety, kde tyto objekty žili ještě čilým pracovním životem. Místo rozesmátých tkadlen však přijíždějící vozy vítali Pavel a Ilja Šerclovi kterým areál patří a s nimi také náš klubový kuchař Bohouš Rychtera. Ten přímo na nádvoří továrny pro účastníky vyčaroval v pravé polní pojízdné kuchyni jedinečný pivní guláš.

Tajnyvylet2011_11Napohled zpustlá továrna ale ukrývá ve svých halách neuvěřitelné historické technické poklady. Je to především její stále funkční parní kotel z roku 1907, kterým se celý areél vyhřívá a k tomu další zajímavé historické tovární vybavení. Celé přízemní hala je vlastně špičkově vybavená nástrojárna a kovovýrobna s vlastní laboratoří na kvalitu a složení používaných materiálů. Zde si majitelé vydělávají svýma zlatýma rukama na obživu, provoz celého areálu a své technické koníčky. Ve druhém patře hlavní budovy pak vzniká Muzeum leteckých motorů, kam své dosud nevystavované exponáty z depozitáře zapůjčil Vojenský historický ústav v Praze.

Tajnyvylet2011_22Tajnyvylet2011_23Tajnyvylet2011_24Tajnyvylet2011_25Tajnyvylet2011_26

Tajnyvylet2011_15Tajnyvylet2011_14Právě v těchto mimořádně zajímavých prostorách čekalo všechny účastníky zasloužené občerstvení v podobě pivního guláše a piva Konrad. Pak samozřejmě také následovala nezbytná a důkladná prohlídka.

V odpoledních hodinách se začali účastníci pomalu rozjíždět k domovům a tím také Tajný výlet 2011 skončil.

Tak zase na viděnou 28.10.2012 v 10 hodin v pivovaru Konrad.