Zdražení známek má zadlužené vládě vynést 700 milionů korun, uvedla pondělní Mf Dnes. Česko se tak stane zemí, která má jednu z nejdražších dálničních známek v Evropě. Ministerstvo dopravy původně zvažovalo tři varianty zdražení: o 100 Kč, 200 Kč, nebo 300 korun. Do vlády ale posílá návrh s nejvyšší cenou, s níž už počítá také rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury.

Na toto sdělení by měly urychleně a především společně zareagovat Federace klubů historických vozidel, Asociace klubů historických vozidel v AČR a Asociace klubů historických vozidel v ÚAMK a apelovat na to, aby historická vozidla která mají platnou testaci byla z užívání dálničních známek vyjmuta, tak jako je tomu v sousedním Slovensku a jak o tom jedná Evropská unie.

Podle roční ceny dálničních známek se bude odvíjet i zvýšení cen známek sedmidenních a měsíčních, které nejvíce používají veteránisté na své stroje, pokud jedou na nějakou akci dále od bydliště. Pokud bude jednorázová známka za pětistovku, tak si již mnozí rozmyslí, zda se někam po dálnici vydají, když je to jen jednorázová mimořádná akce. Pokud má dokonce sběratel historických automobilů víc a často je střídá tak jako já, tak je zakoupení ročního kupónu na všechny veterána nemyslitelné. Pokud se pohled vlády k historickým vozidlům nezmění, pravděpodobně budeme se svými veterány jezdit jen okolo komína.