Loukote_02Tato akce je v našich končinách skutečně mimořádná, neboť na start jsou připuštěny pouze originální automobily vyrobené jen do roku 1918 a historické motocykly, poháněné pouze a výhradně řemenem. Po trochu pochopitelných skromných začátcích, kdy se účastníci jičínské jízdy dali spočítat na prstech rukou se startovní pole rok od roku rozrůstá. Letos, v roce 2011 již bylo na startu na padesát krásných veteránů, které jinak na našich silnicích potkáte jen opravdu velice vzácně. Jen málo pořadatelů veteránských akcí v České republice si uvědomuje, že dnes široce roztažené nůžky různého stáří historických vozidel se nedají skloubit do jediné akce, kdy společně pojedou historické stroje z počátku tisíciletí a téměř ještě moderní embéčka. Proto se majitelé těch nejstarších veteránů objevují na jiných akcích opravdu jen sporadicky.Loukote_03

V pátek odpoledne se účastníci sjeli v jičínském autokempu Rumcajs. Po nezbytné registraci a vzájemném seznámení se v podvečer dne uskutečnila krátká "Noční jízda", kdy historické stroje projeli Jičínem za svitu vlastních, většinou ještě acetylénových světlometů. Byla to vskutku velmi zajímavá podívaná podporovaná po celé trase množstvím místních i přespolních diváků.

Loukote_04V sobotu ráno proběhla výstava vozidel na jičínském Valdštejnově náměstí, kde se představilo na padesát krásných historických strojů. Dominoval jim americký parní automobil Woods Stanley z roku 1916, který se však prozatím ještě na sobotní, více jak šedesátikilometrový výlet neodvážil. Majitel vozu, pan Otto, jej vlastní jen krátce a tak se spolu navzájem jen seznamují. Podobně na tom byl i pan Skala ze Slovenska, který přivezl alespoň na výstavu ukázat mimořádý motorový kočár Holley z roku 1895. Více jak čtyřicítka automobilů a motocyklů však z Jičína vyrazila na příjemnou projížďku Českým rájem, jejímž poledním cílem byl zámek Mnichovo Hradiště.

Loukote_05Loukote_06Loukote_07Loukote_08Loukote_09

Loukote_10Loukote_11Loukote_12Loukote_13Loukote_14

Na nádvoří hradišťského zámku zabrala historická vozidla celou hlavní přístupovou cestu a vzbudila tam samozřejmě zaslouženou pozornost jak náhodných tak i o veterány zajímajících se diváků. Účastníci jízdy zde měli přichystaný oběd a možnost prohlídky zámeckých prostor.

Loukote_15Loukote_16Loukote_17Loukote_18Loukote_19

Loukote_20Po přibližně dvouhodinovém odpočinku vyrazila celá skupina historických strojů na zpáteční cestu zpět z Mnichova Hradiště do Jičína. Cestou byly ještě připraveny krátké zastávky na Branžeži na kávu se zákuskem a v Sobotce na náměstí na zmrzlinu se šlehačkou. Celkově po celý den probíhala u všech zúčastněných výborná nálada, kterou nedokázaly zhatit ani občasné poruchy některých strojů. Veškeré poruchy však byly vždy velmi rychle odstraněny a do sobotního cíle nakonec dorazili všichni účastníci, jak v automobilech tak i na motocyklech.

Loukote_21Loukote_22Loukote_24Loukote_23Loukote_30

Loukote_26Loukote_27Loukote_29Loukote_28Loukote_25

Jízda historických vozidel Loukotě a řemeny pokračovala ještě v neděli krátkou dopolední etapou z Jičína do Rovenska pod Troskami a zpět. I za zhoršeného počasí, kdy všem neustále hrozila dešťová sprcha, neztratili účastníci dobrou náladu a po návratu se většina shodla na tom, že za rok přijedou do Jičína na "Loukotě a řemeny 2012" určitě znovu.

Více fotografií najdete co nevidět ve Fotogalerii Automuzea.