Hledáme automobily s nejstaršími SPZ Liberce

AUTOMUZEUM.CZ se rozhodlo vyhlásit mezi držiteli historických vozidel celostátní soutěž, o nejstarší, dosud platné registrační značky (SPZ) na automobilech, vydávané v tehdejším Československu pro okres Liberec, tedy se začátečními písmeny „LI“.

Město Liberec se může pyšnit historii nejstaršího automobilu na našem území, které si baron Liebieg dovezl již na sklonku roku 1893. Historie registračních značek pro automobily je o něco mladší. Na území dnešní České republiky se začaly vydávat před 116 lety, v roce 1906. V roce 1960 přišlo nařízení, že všechny starší SPZ ztratily platnost a musely se vyměnit za nové, dělené podle tehdejších okresů. Tyto Státní Poznávací Značky jsou nejstarší dosud stále platné registrační značky motorivých vozidel v České republice. V Liberci mají nejstarší stále platné registrační značky začáteční písmena "LI".

Zadek LIAčkoli dnes je značná část historických automobilů v České republice evidována pod zvláštními registračními značkami s písmenem „V“, stále ještě jezdí určitý počet historických vozidel, která mají dodnes platné SPZ, vydané ještě v šedesátých letech. Tato vozidla, ač si to jejich majitelé možná ani neuvědomují, touto starou SPZ a původním Technickým průkazem, prokazují svou více jak šedesátiletou motoristickou historii v okrese Liberec, a tím i částečně navyšují historickou hodnotu svého vozidla.

Do soutěže může být zařazen automobil, kterému je dodnes přidělena stále platná „SPZ“ původního okresu, se začátečními písměny LI, což je nezbytné doložit i stále platným Technickým průkazem. STK pro tyto účely není povinná. Dochované SPZ z již vyřazených vozidel se do soutěže nedají příhlásit.

Liberec 1aPo právu města s nejstarší automobilovou historií, zvolili pořadatelé pro tuto soutěž Liberec s písmeny „LI“ na registračních značkách, neboť zde mají o historických vozidlech díky svému letitému působení, největší povědomí. Při přípravě této soutěže ale narazili pořadatelé na drobný problém, kdy byly na osobní a nákladní automobily vydávány duplicitní „SPZ“ s černými písmeny, odlišené pouze jinak barevným pozadím. I přesto soutěžní komise rozhodla, že soutěž je vypsána pro obě tyto kategorie (osobní automobily s černo-bílými a nákladní automobily a autobusy s černo-žlutými „SPZ“) dohromady.

Liberec 2Od 1. dubna 2022, až do 25. dubna 2023 poběží soutěž o nejstarší platné „SPZ“ okresu Liberec, s písmenným označením „LI“. Nejen, že soutěž vyhraje nejstarší platná „SPZ“, ale odměněny zajímavými cenami budou všechna vozidla s registrační značkou "LI", která na vyhlášení přijedou. Takže i registrační značka s vysokými čísly bude nakonec oceněna.

Výsledky soutěže můžete průběžně sledovat níže, podle zvežejňovaných fotografií. I když zde zveřejněné vozidlo, ještě nemusí být registrováno do soutěže, neboť majitel se nepřihlásil. Příhlášení majitelé vozidel se svými automobily, budou pozváni na Prvomájový den před budovou Severočeského muzea Liberec, v pondělí 1.5.2023.  Vozidlo, které zde nebude vystaveno, nebude hodnoceno.

Pořadatelé soutěže by byli velmi potěšeni, kdyby o této soutěži jednotlivé kluby informovali své členy, majitelů historických vozidel, nebo i neregistrované jednotlivce a pomohli pořadateli s vyhledáváním vozidel zařaditelných do soutěže, ve svém okolí. Je totiž možné, že takové vozidlo může být dnes třeba i na druhém konci republiky.

Jednotlivé automobily s SPZ "LI" které jsme objevili, budeme postupně zveřejňovat. Záleží pak jen na majitelích, zda své vozidlo do soutěže přihlásí.

PŘIHLÁŠKA

automobilu se stále platnou registrační značkou Libereckého okresu  "LI" do akce: HLEDÁME SPZ LI.

Prosím majitele těchto vozidel, aby se přihlásili na info@automuzeum.cz, nebo na telefonu 607 80 25 70 a potvrdili nám, že vozidlo má stále tuto SPZ a mají zájem se soutěže zúčastnit a vyplnili přihlášku. Děkujeme.

Aktualizovaný seznam objevených / registrovaných vozidel, dne: 18.4.2022

Registrační značka:      LI - 00 - 73akce07 100

Automobil:                    Škoda Spartak

Rok výroby vozidla:     ?

Majitel vozidla:              ???

Registrační značka:      LI - 01 - 53IMG 7721

Automobil:                    Fiat 500 Topolino

Rok výroby vozidla:       ?

Majitel vozidla:              Zdeněk Coufal

Registrační značka:      LI - 03 - 59XXVII 17 RTTN N12

Automobil:                    Škoda 706 RTTN

Registrační značka:      LI - 18 - 05SPZ LI

Automobil:                    Škoda Spartak

Registrační značka:      LI - 22 - 156 11 2016 17 04 38

Automobil:                    Škoda Octavia

Registrační značka:      LI - 26 - 56octavia jpg

Automobil:                    Škoda Octavia

Rok výroby vozidla:        ?

Registrační značka:      LI - 33 - 41LI 33 41

Registrační značka:      LI - 87 - 607 11 2016 23 33 45

Automobil:                    Škoda 1000 MB

Registrace:                     prozatím NE

I váš automobily s registrační značkou "LI" rádi zveřejníme.

Pokud máte také v garáži automobil se začínající značkou LI a je s platným TP, tak se také přihlaste do soutěže.

Pakliže objevíte mezi zveřejněnými automobily i ten váš, tak se neváhejte zaregistrovat. Neboť do soutěže mohou být zařazeny pouze automobily s kompletními údaji o voze i majiteli.

Pište na mail: info@automuzeum.cz, nebo volejte na: 607 80 25 70