Škoda Auto otevírá rodný dům Ferdinanda Porsche.

Po rozsáhlé rekonstrukci se v pátek 11. listopadu 2016, poprvé otevírá rodný dům Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou široké veřejnosti. V současné době je otevírací doba pátek, sobota a neděle od 9:00 do 17:00 hodin.

Počáteční rekonstrukce rodného domu vyvolávala u skalních fandů automobilové historie určitou polemiku o zachování, či nezachování původní budovy. Nakonec bylo rozhodnuto o celkovém zbourání již různými přestavbami v minulosti dosti nepůvodní budovy, a vybudování nového moderního výstavního komplexu, připomínajícího svým vzhledem původní rodný dům Ferdinanda Porsche přibližně v době, kdy se zde 3.9.1875 narodil.P04
Ačkoli se jedná o výstavní expozici v rodném domě Ferdinanda Porsche, zpravovanou továrním muzeem Škoda Auto, je zde tomuto geniálnímu automobilovému konstruktérovi 20. století věnována jen jedna menší hala. V ní je život samotného Ferdinand Porsche a jeho konstrukčních úspěchů, připomínán pouze ve fotografiích. Pojetí moderního muzea s holými bílými stěnami, je teď u koncernu VW velmi silně viditelný trend. Na českého návštěvníka, zvyklého na bohaté expozice českých muzeí s množstvím původních upomínkových a doplňkových předmětů ve vitrínách, dokreslující tím celkovou atmosféru muzea, působí tady dosti chudě.

P06V další části budovy připomíná spíše pitevnu. Jsou tam čtyři prosklené stoly s drobnými exponáty, které upozorňují na celkový technický vývoj 19. a 20. století v různých technických odvětvích, s odkazem na dobu jejich vzniku a současnost. Ty ale nemají s Ferdinandem Porsche absolutně žádnou spojitost a místo nich bych zde uvítal raději například skutečný exponát automobilu VW Brouk, případně také válkou zprofanovaný vojenský KdF včetně náležitého vysvětlení dějinných souvislostí. Tím by se rozhodně umlčely hlasy neustále připomínající neblahou a pro všechny tehdy povinnou spolupráci s Hitlerem. Fandové historických VW, kteří tento dům v minulosti také hojně navštěvovali, by si tím také přišli na své. Třeba i proto, že by v oněch vitrínách mohly být vystaveny například Porscheho konstrukční patenty, jako torzní tyče pérování a podobně.

P10Jediný skutečný exponát automobilu je věrná kopie vozu Lohner – Porsche Semper Vivus z roku 1901, postavený v letech 2007 – 2010. Tento exponát zde názorně utváří pohled na Porscheho geniální vizi motorismu, když již před více jak 100 lety konstruoval automobily s elektromotory poháněnými benzínovým spalovacím motorem, kterým dnes říkáme u nových automobilů hybridy.

Mladá generace jistě ocení, že při vstupu do tohoto muzea si budou moci vyzvednout náležitě naprogramovaný iPad, který jim k jednotlivým fotografiím, nebo životním událostem F. Porsche doplní patřičný psaný komentář, dokonce v několika jazycích.

A to je vše, co může Rodný dům návštěvníkům lačným po historii tohoto automobilového konstruktéra a zdejšího výjimečného rodáka nabídnout. Jo, abych ještě nezapomněl, tak v zadním dostavěném traktu je pokladna a také malá kavárnička na drobné občerstvení. Na dvoře může parkovat asi 10 osobních automobilů. Vstup od muzea není hlavním vchodem z ulice, ale zezadu dvorem. Tam návštěvníky vítá původní pamětní deska s bustou, v češtině a němčině připomínající všem, že zde jde o rodný dům Ferdinanda Porsche. I když i o tom se dá po rekonstrukci polemizovat.
Jak již bylo napsáno na začátku, otevřeno bude každý víkend, od pátku do neděle v čase 9:00 – 17:00 hodin. Vstupné je 50,-Kč za osobu, zlevněné pro děti činí 30,-Kč.