Výjezd veteránů na Ještěd v roce 2022 nebude.

Všem příznivcům tradičního výjezdu vetránů na Ještěd se letos musíme omluvit, že se tato akce v důsledku několika nepříznivých událostí v roce 2022 neuskuteční. V současnosti probíhá oprava námi používané silnice z Křižan k Ještědu, a také nepříjemný pád lanovky na Ještěd nyní silně omezuje dostupnost této lokality pro turisty. Proto je letos pro vedení hotelu Ještěd naše Jízda veteránů na Ještěd, bohužel nepřijatelná.

Již více jak 15 let pořádáme tradiční akci Výjezd veteránů na Ještěd, která je motivována první jízdou automobilu na tuto horu nad Libercem, ležící ve výšce 1012 m.n.m. Naše trasa zaručuje převýšení téměř 650 metrů s téměř 50 zatáčkami a tak této jízdě také říkáme "Malý Grossglockner".

Liberecký textilní průmyslník, baron Theodor von Liebieg, byl prvním motoristou v Liberci, když si již v prosinci roku 1893 vyzvedl na místním nádraží z německého Mannhaimu odeslaný nový automobil Benz Victoria. Motorismem se tak nadchl, že v následujících letech dokonce s automobily závodil. V roce 1900 si Liebeig dokonce nechal postavit v Kopřivnici u firmy Nesselsdorfer Wagen speciální závodní vůz NW Rennwagen. V roce 1901 se ale pan baron oženil a manželka mu další nebezpečné závodění s automobily rázně zatrhla. Přesto Liebieg zůstal velkým automobilovým nadšencem. a byl i spoluzakladatelem libereckého autoklubu (reichenberger automobil Club) v roce 1905, která byl po Praze druhým autoklubem na našem území.Jested 1902

12. června roku 1902 se baron Liebieg rozhodl vyjet z Liberce na vrchol hory Ještěd, ačkoli na vrchol vedla pouze blátivá turistická cesta plné kamení. Liebiegův nový vůz Mercedes řídil na této jízdě, střídavě s Liebiegem, později velmi úspěšný a slavný konstruktér, automobilový závodník a dokonce i pilot letadel, ing. Otto Hieronymus, který byl v té době liebiegovým osobním řidičem. Je veliká škoda, že zrovna na 120. výročí tohoto výjezdu prvního automobilu na Ještěd, tuto jízdu nemůžeme uskutečnit.

Pro rok 2022 se vám tedy omlouváme, ale v roce 2023 již tuto akci určitě obnovíme.