Úspěšný hamburský obchodník s luxusními automobily, Gerhard von Raffay, je ve světových odborných kruzích známý také jako nadšený sběratel a obchodník s historickými vozidly. Za dlouhé roky jeho činnosti mu prošlo rukama mnoho velmi zajímavých a vzácných veteránů v hodnotě miliónů dolarů. Například na sklonku loňského roku prodal (naštěstí) vzácný automobil Gobron - Brillée 12 CV Skiff Tourer z roku 1912, jehož cena se na aukci vyšplhala až na hodnotu 175 500 Dolarů. Tento automobil koupil von Raffay v roce 1993 a kompletně jej nechal zrenovovat do současné podoby. V roce 2005 se ním zúčastnil prestižní výstavy veteránů v Pebble Beach a přivezl hlavní cenu ve své kategorii.

Velkou kolekci historických motocyklů a automobilů, ve které bylo několik jedinečných sportovních a závodních automobilů známých značek jako Bugatti, Maserati nebo Porsche, měl von Raffay uskladněnu právě v inkriminované hale ve městečku Bönningstedt. Bohužel, právě tato hala lehla téměř celá v plamenech a s ní i většina uskladněných veteránů. Pohled na trosky ohořelých vozidel je opravdu velmi smutný.

Zřejmě největší tragedií ale je, že plameny se nevyhnuly ani jedinečnému závodnímu automobilu Lohner - porsche z roku 1091, který právě před nedávnem prošel kompletní renovací a svou premiéru měl mít na letošní výstavě Retromobile v Paříži. Bohužel, na této výstavě již tento automobil chyběl, neboť jeho ohořelé torzo již údajně nebylo vystavovatelné. Jednalo se o jediný dochovaný závodní hybridní automobil systému Lohner - Porsche, který se dochoval.

Čtěte také na: www.porsche-club.cz