Výjezd veteránů na Ještěd 2023 * 22.července

Po vzájemné dohodě s Horským hotelem Ještěd se nám opět podařilo domluvit možnost uspořádání dalšího ročníku, této již přes dvacet let pořádané jízdy historických vozidel, kterou před 121 lety poprvé v roce 1902 uskutečnil první liberecký motorista, baron Theodor von Liebieg.

Ačkoli na vrchol hory Ještěd v roce 1902 vedla pouze kameny a blátem plná turistická cesta, tak liberecký motoristický nadšenec, baron Theodor von Liebieg uskutečnil 12.června 1902 se svým novým automobilem Mercedes, historicky první výjezd automobilu na horu Ještěd. Tehdy byla na vrcholu jen malá turistická chata, která nabízela pouze skromné občerstvení a především jen úkryt pěším turistům před nepřízní počasí. První automobil na vrcholu Ještědu vyvolal u personálu turistické chaty velké nadšení.Jested 1902 vrchol Vynikající řidič Otto Hieronymus, který byl Liebiegovi dodán z Vídně i s automobilem, zvládl náročné řízení vozu bez jediné chybičky.

Silnice z Liberce, až na vrchol hory Ještěd byla vybudována v roce 1908 a pak již začal, i když měla tato cesta stále jen prašný povrch, na tuto dominantu na Libercem velmi čilý automobilový i motocyklový provoz.

Automuzeum pořádá Jízdu historických vozidel na Ještěd od roku 2002 a pouze s přestávkou v době Covidu a v roce 2021, kdy se stala tragická nehoda lanovky, byla tato akce pořádána každoročně. Nejprve se startovalo z Liberce, ale v posledních letech je start v obci Křižany z druhé strany Ještědského hřebenu, kde mimochodem prožil své mládí, později světově známý výtvarník věnující se historickým automobilům, Václav Zapadlík.


Jested2015CertifikatV roce 2023 si tedy připomeneme již 121 let od prvního výjezdu na horu Ještěd, do nadmořské výšky 1012 metrů. Z obce Křižany, která leží v nadmořské výšce pouhých 386 metrů nad mořem, budou tedy účastníci překovávat celkové převýšení 626 mertů na celkové délce trasy 11 kilometrů se spoustou ostrých zatáček.

Po výjezdu k Horskému hotelu Ještěd, se každý účastník "výjezdu" vrátí asi do poloviny původní trasy, odkud se vydá opět úzkou lesní ale kvalitní asfaltovou silnicí do vrchu, na Pláně pod Ještědem (870 m.n.m.). Touto jízdou ještě překonáte 15. poledník východní délky, který zde prochází nedaleko Ještědu. Na Pláních pod Ještědem bude v místní turistické chatě pro všechny účastníky nabídnuta možnost poobědvat a všichni řidiči, kteří přivedou svůj historický stroj po dvojím výjezdu na Ještědský hřeben až sem, obdrží vítěznou medaili a tradiční upomínkový certifikát.

Samozřejmě nebude chybět ani zdravice architekta a herce Dana Vávry všem veteránistům, kterou nám věnoval již v roce 2007 pro všechny, kteří se svými historickými stroji vyjedou.

Budeme se na Vás i vaše historické stroje těšit v sobotu 22. července 2023 v obci Křižany

POUZE PRO HISTORICKÉ STROJE STARŠÍ 50 LET A PRO 50 STARTUJÍCÍCH STROJŮ

ZdraviceDSC 0176Vzhledem k omezeným možnostem parkování u Horského hotelu Ještěd, bude mít každý účastník přibližně asi jen 8 - 10 minut na rychlé vyfotografování, než bude muset vyrazit zase směrem dolů, aby přenechal vyhrazené parkovací místo dalším vozidlům. Protože máme od hotelu vyhrazeno pouze dvouhodinové časové okno 10:30 - 12:30 hodin, tak jsme museli radikálně omezit počet startujících na pouhých 50 automobilů a motocyklů. Startovat budou moci pouze jen vozidla vyrobená do roku 1973. Rok 1973 je totiž letos také významným výročím, kdy byla na vrcholu hory Ještěd slavnostně otevřena nová stavba Horského hotelu Ještěd a současně i televizního vysílače, který zde stojí dodnes.

Výjezd veteránů na Ještěd není měřený závod do vrchu, ale jedná se o turistickou jízdu historických vozidel za běžného silničního provozu, tudíž za dodržování všech silniční předpisů a podmínek provozu vozidel na veřejných komunikacích. Za dodržování těchto předpisů odpovídá řidič startujícícho vozidla.

Registrace v obci Křižanu (u Obecního úřadu) již předem přihlášených vozidel účastníků bude probíhat od 9:00 hodin (bude požadován Technický průkaz ke kontrole roku výroby vozidla). Bude možné se před startem občerstvit v místní restauraci.

Start bude probíhat od 10:00 hodin v minutových intervalech, vždy ve skupiných po 5ti vozech. Pak bude následovat desetiminutová pauza, aby se vozidla nehromadila v kopci pod Ještědem a na svahu si neničily spojku.

Startovné za vozidlo (auto i moto) je rozděleno podle roku výroby: DSC 0353DSC 0062DSC 0066

1) vozidla vyrobená v letech 1893 - 1923 mají startovné zdarma

2) vozidla vyrobená v letech 1924 - 1943 mají startovné 300 Kč

3) vozidla vyrobená v letech 1944 - 1973 mají startovné 400 Kč

Ze startovného budeme hradit parkovné u Hotelu Ještěd, ceny a výrobu Certifikátů pro všechny účastníky. Občerstvení a oběd v průběhu akce si každý účastník hradí sám.

Předání medailí, certifikátů a cen pro nejstarší vozidla se uskuteční na Pláních pod Ještědem ve 14:00 hodin. Poté akci ukončíme a bude následovat rozjezd domů.

V roce 1960 byly v Československu na automobily vydány nové registrační značky (tehdy Státní poznávací značky - SPZ), které identifikovaly automobily podle jednotlivých okresů. Dodnes to jsou nejstarší stále platné registrační značky, které prokazují historii jednotlivých vozidel, že v bývalém Československu a dnes České republice stále jezdí, již od 60. let. Všechny automobily s těmito dvoupísmennými registračními značkami, které se zúčastní na akci Výjezd veteránů na Ještěd, obdrží od pořadatele speciální ocenění.

Untitled 1

ONLINE PŘIHLÁŠKA

Pořadatel si vyhrazuje právo nevhodné nebo mladší vozidlo padesáti let, neodpovídající řádům historických vozidel a pravidel Výjezdu veteránů na Ještěd, v účasti odmítnout.

Uzávěrka přihlášek je 30.6.2023


STARTOVNÍ LISTINA:


Startovní číslo : 01                     Přihláška schválena   01 Bareš Felicie

Vozidlo                                   :    Škoda Felicia

Objem motoru / výkon v HP  :    1089 ccm / 50 k

Rok výroby                            :    1961         

Řidič                                      :    Ladislav Bareš

Klub                                       :   Porsche Classic Club ČR


Startovní číslo : 02                    Přihláška schválena   02 Skoda 120 S Rallye Anděl

Vozidlo                                   :  Škoda 120 s Rallye

Objem motoru / výkon           :  1200 ccm / 70 kW

Rok výroby                            :  1971        

Řidič                                      :  Milan Anděl

Klub                                       :


Startovní číslo : 03                     Přihláška schválena 03 Aero 662    Cena SPZ

Vozidlo                                   :   AERO 662 Cabrio

Objem motoru / výkon v HP  :    662 ccm / 18 k

Rok výroby                            :    1932        

Řidič                                      :    Petr Jindra 

Klub                                       :    Aero Car Club Praha


Startovní číslo : 04                    

Vozidlo                                   :  

Objem motoru / výkon v HP  :   

Rok výroby                            :            

Řidič                                      :  

Klub