Úspěšný prvomájový 2. ročník Rouškové 100

I přes přetrvávající pandemická omezení, jsme 1.května 2021 uspořádali již 2. ročník turistického výletu Libereckým regionem, nazvaného příznačně Roušková 100. Stále ještě žijeme zabaleni v rouškách a trasa výletu je dlouhá 100 kilometrů.

Setkání účastníků proběhlo v areálu Technického muzea Liberec a nad očekávání se sjelo 65 historických automobilů, z let 1922 až 1989. Bohužel, díky prozřetelnosti státu, který povolil otevření muzeí až od 3.května, mohli do Technického muzea v Liberci účastníci nahlédnout pouze od otevřených dveří. Vstoupit dál prozatím s velikou lítostí nemohli. Právě proto, že muzeum bylo z nařízení vlády uzavřeno více, jak půl roku, tak jsme celý vklad startovného (200 Kč za vozidlo) věnovali muzeu na pokrytí alespoň části ztrát. Někteří z účastníků darovali více, než byl startovné a tak jsme muzeu zajistili částku 15 500 Kč. Mohli jsme si to dovolit, neboť naši akci podpořila zlínská Servisní pojišťovna, která jako jediná v celé České republice nabízí pro majitele historických automobilů i havarijní pojištění.

Rouskova 100 cKdyž bylo nádvoří Technického muzea Liberec téměř celé zaplněno, tak se účastníci Rouškové 100 postupně vydávali na trasu, podle předem připraveného šipkového itineráře. Počasí bylo spíše podzimní, se zataženou oblohou, mlhou, ale nepršelo. Po poledni dokonce vylezlo i sluníčko. Cestou měli veteránisté možnost navštívit restauraci Obří Sud nad Lázněmi Libverda, torzo kostela Svatého Jakuba před obcí Jindřichovice pod Smrkem, a za touto obci i Žijící skanzen. Zde majitelé vedle prohlídky, připravili účastníkům i příjemné občerstvení s domácím chlebem, tvarohovou pomazánkou a domácí vydatnou polévkou.

Další trasa jízdy vedla přes obce Dolní Řásnice a Bulovka, kde je čekaly dva zajímavé pomníky Hanse Kudlicha (kdo to byl, si vyguglujte sami). Následně měli účastníci možnost navštívit příjemné Arboretum Bulovka, plné rostlin, křovin a stromků z celého světa. Dalším cílem byl Zámecký dvůr Černousy, který byl bohužel z nařízení vlády uzavřen a tak si mohli účastníci projít pouze venkovní prostory. Další zastávka pak byla za obci Andělka, kde se na našem území sbíhají 15.poledník s 51.rovnoběžkou. Poslední dnešní zastávka byla v obci Heřmanice, kde měli všichni možnost vyšplhat 99 schodů na místní rozhlednu a po včerejších čarodejnicích je čekalo i zábavné vyřezávané Peklo.

Pak už jim zbývalo pouze se vrátit do Technického muzea Liberec, kde jízda končila a rozjet se ke svým domovům. Doufejme, že v příštím roce již Rouškovou 100 nebudeme muset pořádat, ale projedeme se skutečnou veteránskou jízdou, bez roušek i respirátorů a s otevřenými resturacemi, muzei a vším, co k tomu patří pro příjemnou pohodu na výletě.

Rou-20
Rou-19
Rou-18
Rou-17
Rou-16
Rou-40
Rou-41
Rou-15
Rou-14
Rou-13