1. ROUŠKOVÁ 100 - jízda veteránů * 16.5.2020

 

Narychlo svolaná jízda historických vozidel ROUŠKOVÁ 100, pořádaná Automuzeem.cz, jako letošní první veteránská akce v Libereckém kraji, proběhla v sobotu 16. května 2020 na výbornou. Více jak třicítka startujících si užila společně krásnou slunnou sobotu.

Název ROUŠKOVÁ 100 byl vybrán proto, že účastníci museli být ještě podle nařízení České vlády, ohledně coronavirové epidemie, vybyveni rouškou před nos a ústa. "100" byla dána proto, že bylo povoleno strocení maximálně 100 osob na jednom místě. Vzhledem k tomu, že přijelo 32 účastníků, kdy většina posádek byla dvoučlenná, sešlo se na startu Rouškové 100 celkem jen 60 startujících, čímž jsme nařízení vlády splnili ještě s dostatečnou rezervou.

V sobotu 16.5.2020 ráno, tedy do 10 hodiny, se účastníci sjeli na nádvoří libereckého Technického muzea, kde probíhala nezbytná registrace a předání jednoduchých šipkových itinerářů.

Někteří z účastníků před startem stihli i prohlídku expozic Technického muzea a diskuzi s dalšími přáteli z okruhu historických vozidel, které dlouho neviděli.

Startovní listina byla opravdu pestrá. Mimo dvou motocyklů přijela třicítka automobilů z let 1956 až 1990, kdy nejvíce bylo vozů Porsche 911. Nechybělo ale ani Porsche 924, MG A, Alfa Romeo Spider, Fiat 124, několik Mercedesů, ale i dva trabanty nebo vojenský sanitka Škoda 1203, které sekundovaly terenní vojenské vozy GAZ 69 a UAZ. Zajímavou kuriozitou startovního pole byl velký sportovní vůz Bitter Diplomat.

Od 10:30 hodin jednotlivá vozidla startovala do jízdy Libereckým krajem, kdy cestou plnili několik jednoduchých úkolů, jako "samokontroly". Po absolvování cca 60 kilometrů všechny posádky zaparkovaly v Resortu Malevil, kde byl připraven dobrý oběd.

Na 14 hodinu byla pak připravena prohlídka velmi zajímavého soukromého muzea vojenské techniky, za ktrou by se nemuselo stydět ani státem podporované, Vojenské muzeum v Lešanech. Kde si na jednom místě můžete prohlédnout stíhačku MIG, samohybná děla, tanky a další vojenská vozidla, vojenskiu výzbroj, uniformy různých armád a mnoho a mnoho dalšího. Rychlá prohlídka s komentářem majitele trvala 2 hodiny.

Poté již se účastníci vydaly do druhé etapy, která směřovala opět po silnicích 2. a 3. třídy, mimo velký provoz (nepočítáme-li houfy cyklistů) zpět do Liberce. Cíl byl v Liberci, u příjemné restaurace U vodníka, kde si posádky mohli dopřát jednoduché občerstvení. Každý, kdo dorazil do cíle, obdržel malou upomínku s logem Rouškové 100. Pak se již všichni rozjeli k domovům.

Roukov
20
19
18
30
31
17
15
14
13