XX. Retro Prague Classic 2019

Je tomu již neskutečných 20 let, co jsme se poprvé účastnil soutěže historických vozidla Retro Prague Historic, tehdy ještě pořádané panem Štanglem z Holešovického výstaviště. Následně jsem jel i několik dalších ročníků a přivezl si pár krásných cen i nezapomenutelných zážitků.

Letos na velikonece, 20.4.2019, po docela dlouhé přestávce, jsem si tuto soutěž opět připomenul účastí a byl jsem opět velmi nadšen.

Už se zde nejezdí na průměry a nehoní se čas, což mi samozřejmě i díky přicházejícím rokům, velmi vyhovuje. Už nemáme potřebu já, ani můj třiašedesátiletý stařeček Volkswagen závodit, ale chceme si celý výlet společně příjemně užít a pokochat se projížděnými panoramaty a krásnou krajinou.

Velikonoční Retro Prague Classic nám to svým pojetím i skvěle vybranou trasou dokonale umožnila. Soutěž Retro Prague získala pro jarní akci nový přívlastek "CLASSIC" namísto "Historic". Tím se odlišuje od letní akce.

Start byl na nádvoří parlamentu České republiky a rozprava v sále, kde se naši senátoři běžně za naše peníze dohadují. Trasa pak vedla na jednu pražskou STK, kde nám překontrolovali brzy a rozdělili za ně první trestné body. Poté nás trasa vedla přes Lány (vyvěšeny červené trenýrky jsme neviděli) až do Rakovníku. Zde jsme si v centru Monaco museli oběd zasloužit pětiminutovou jízdou na motokáře na čas, za což byly další trestné body. Po obědě jsme se přesunuli do nedalekého muzea amerických automobilů JM Classics v Lužné na prohlídku amerických křižníků silnic převážně šedesátých let. Z Lužné již náš itinerář vedl okolo Křivoklátu a Zbečna a zámku Nižbor do obce ořech u Prahy, kde zůstalo torzo věhklasného muzea Praga pan Příhody. Tam byl také cíl celé soutěže s vyhlášením výsledků a večerním mejdanem.

Sice jsme s manželkou neskončili mezi těmi nejlepšími, ale účast v této soutěži pro nás byla tou největší odměnou, která byla ještě korunována krásným obrázkem od výtvarníka Yuriye Shevchuka.

Zde je pár obrázků, které jsme během dne stihl pořídit.

A nakonec i docela dlouhý TV záznam.