Svatovaclavska2011_03Ing. Pakosta byl kdysi šéfem závodního teamu Škoda a díky jeho znalostem cizých jazyků a zahraničním kontaktům jej k veteránůmj před lety přitáhl pan Štangl. Pro něj také pan Pakosta pořádal poslední ročníky Auto Štangl Bohemia Rallye a po skončení éry akci Retro Prague podporovaných právě panem Štanglem, hledal pan Pakosta možnost pořádání dalších akcí již pod vlastní režií. Pochopení pro své plány s veterány našel mezi příteli v Mladé Bolaslavi. Za silné podpory města Mladá Boleslav vznikla akce, která se letos pořádala již osmým rokem - Svatováclavská jízda. Každoročně se jí účastní s několika exponáta i místní Škoda Auto Muzeum.

Svatovaclavska2011_02Během této dlouhé historie Svatováclavské jízdy účast majitelů historických vozidel pravidelně narůstá. Vedle desítek účastníků, kteří jsou odhodláni absolvovat každoroční jízdu veteránů městem Mladá Bolaslav, při čem riskují nejen, že je někdo více zakoukaný nabourá nebo že si poškodí spojku, je i mnoho dalších majitelů veteránů, kteří se se svými historickými stroji Svatovaclavska2011_04přijedou jen podívat a svým automobilem nebo motocyklem se na chvíli pochlubit veřejnosti. Pořadatelé pro tuto volnou výstavu vyčlenili část mladoboleslavského parku u divadla, kde v té době probíhá i Svatováclavský jarmark.  Řádně registrované historické stroje po trochu oné spanilé jízdě městem, kdy v dlouhé koloně a značně pomalou jízdou projedou městem jsou vyrovnány trochu bez ladu a skladu v několika přilehlých ulicích okolo parku. Návštěvník akce musí tím pádem prokázat trochu pátracích zkušeností aby si dokázal všechny veterány důkladně prohlédnout.

Svatovaclavska2011_13Svatovaclavska2011_10Svatovaclavska2011_11Svatovaclavska2011_12Svatovaclavska2011_14

V poledne se většina historických vozidel vydala na odpolední výlet z Mladé Boleslavi do Dobrovického cukrovaru, kde je velmi zajímavé technické muzeum.

Svatovaclavska2011_20Svatovaclavska2011_21Svatovaclavska2011_22Svatovaclavska2011_23Svatovaclavska2011_24

Více fotografií ze Svatováclavské jízdy 2011 najdete na: Rajče , fotografovala Renča Vítková